UZMANLARDAN

  • YA-PA ANAOKULLARI MERKEZ OFİS

2015-2016 eğitim yılı başlarken velilere tavsiyeler

Değerli Velilerimiz,

Anaokullarımız açıldı. Çocuklarımız okula ilk başladıklarında kaygı olabilir. Bazen sizden ayrılmak istemeyebilir. Birçok anne baba da çocuğundan ayrılmak istemez, tedirginlikler yaşar.  Aslında,  çocuğunuz okula devam edip alışma sürecini atlattığında her gün gelişecek, yeni mutluluklar ve yeni başarılar yaşayacak. Siz de bu mutluluğun ve gelişimin bir parçası olacaksınız.  Ve “iyi ki çocuğumu okul öncesi eğitime vermişim” diyeceksiniz. Biz ekibimizle her yıl sizin gibi okula ilk defa adım atan birçok çocukla tanışıyoruz. Ve onların anne babaları, büyükanneleri, büyükbabaları ile tanışıyoruz.  Sene sonunda zorlanan çocuklar oryantasyon sürecinin sonunda uyum sağlayarak okulu özleyen çocuklar oluyor.

Oryantasyon sürecinde endişeliyseniz, kendi endişelerinizi çocuğunuza da bulaştırabilirsiniz. O nedenle  bu endişelerinizi okul idaresi ile paylaşıp, iç dengelerinizi yeniden pozitif yönde oluşturmaya çalışın. 

Çocukların yeni bir düzene alışması çocuktan çocuğa değişir. Bu nedenle de çocuğunuzun okula gitmesi konusunda kararlı olun. Ve aceleci davranmayın.  Ama  okulda kalma süresi, hassasiyetleri gibi konularda öğretmeni ve okul idaresi İle işbirliği yapmanızın yaralı olacağını unutmayın.  Çocuğunuzun okula gitmesi konusunda kararlı olduğunuz gibi, ona ‘güvende olduğu’ konusunda da cümleleriniz, duygularınız ve davranışlarınız ile tutarlı olun. Hiçbir zaman söylenmemesi gereken ve söylemediğinizi düşündüğüm “yaramazlık yaparsan senin annen olmam”  “böyle davranırsan, seni bırakır giderim” gibi cümleleri bu dönemde de söylemeyin.  Destekleyen, sınır koyan , pozitif anne babaların çocukları okul yolunda şanslıdır.

Bu dönemde çocuğunuzun alışma sürecinde okula sevdiği bir oyuncağınız götürebilir. Okulda arkadaşları ile kendi başına kalmayı başardığı için de, evde bir ödül çizelgesi yapıp her gün için bir  gülen yüz çizebilirsiniz. Bu gibi etkinlikler çocukların okula alışmasını hızlandırır.

Burçin Demirkan Baytar

Uzman Psikolog