UZMANLARDAN

  • YA-PA ANAOKULLARI MERKEZ OFİS

Çocuğunuz okula hazır mı?

 Mayıs 2015 ve Eylül  2015 !!!

OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE, DEĞERLENDİRİLECEK DÖRT KOCA AY VAR

HAYDİ 

MİNİK YÜREKLERİ AYDINLATALIM

NASIL MI?

Okula başlamaya aday çocuğumuza, ‘okul olgunluğu testi’ yaptırmak gereklidir. Böylece minik yavrularınızın; öğrenme, dikkat süreçleri, sayı ve okuma olgunluğu, biz uzmanlar tarafından incelenmiş olur.

 Ona göre, ‘yaz etkinlik planı’ çıkarılır. Eğer gerekli görülürse, uzmanın yönlendirmesiyle; bir süre sonra tekrar bir değerlendirme yapılarak, çocuğun okula gitmesine karar verilsin. Bir de buna ek olarak, çocuğun sosyal duygusal gelişimi incelensin ve geliştirilecek öneriler sunulsun.  Böylece çocuklarınızın  zayıf alanları güçlensin. Başarmanın keyfine vararak, mutlu ve sağlıklı çocuklar olmaları sağlansın. 

OKUL OLGUNLUĞU NASIL OLUŞUR?

İlköğretim birinci sınıf, çocuğumuzun yaşamındaki önemli dönüm noktalarındandır.

Çocuğumuz anaokuluna gitse de, gitmese de ilk öğretime giderek, farklı bir deneyim yaşayacaktır.

 Okula başlayan minikler için kurallar ve gün içinde yapılan etkinliler değişecek. Yeni arkadaşlar ve yeni yetişkinlerle geçirilecek zaman dilimleri çoğalacak. Bu nedenle duygusal ve sosyal uyum ile ilgili  başarılması gereken görevler, bir bir sıralanacak. Çocuğumuz, programlı öğretimin gerektirdiği etkinliklere katılmaya başlayacak.  Bu nedenle de, belirli bir disiplin içinde kurallara uyması,  öğretmenin söylediklerini  yerine getirmesi gerekecek.

Ve en önemlisi; okuma-yazma, aritmetik ve benzeri konuları öğrenmek gibi görevlerle karşılaşacak.

İlköğretim birinci sınıfta; akademik alanda başarılması beklenen  önemli  ödev, ‘okuma - yazma ve temel aritmetik becerilerini öğrenebilmek’  olarak görülmektedir. Çocukların okuma yazma programının uygulandığı okullara başlamadan önce, okuma ve yazmayla ilgili deneyim yaşayıp yaşamamalarının, onların okuma - yazma gelişimlerini ve okul başarılarını etkilediğini izlemekteyiz.

Okul öncesi eğitime devam eden ve okul öncesi eğitimde uyum süreçlerini tamamlayan çocuklar, birinci sınıfa başlarken daha şanslıdır.  

OKULA BAŞLAMAK İÇİN TEK KRİTER YAŞ DEĞİLDİR

‘Okul olgunluğu testi’ çocuğun okula hazır olup olmadığını ölçer. Seneye okula başlayacak çocuklara bu aylarda ‘okul olgunluğu testi’ yaparak akademik olarak güçlü ve zayıf alanlarını taramak önemlidir. Böylece çocuğunuz;  görsel algı, görsel dikkat, işitsel dikkat, kelime dağarcığı, kopyalama, cümle anlama, sayısal becerilerinde  yaşının düzeyinde olup olmadığı ile ilgili bir taramadan geçer.

OKUL OLGUNLUĞU OLUŞMAMIŞSA ÖNLEM ALALIM

 Okul olgunluğu oluşmamış ise, çocuğumuzun eksik alanları var demektir. Eksiklerini tamamlayarak okula gönderdiğimiz çocuğumuz, başarı duygusunu özümseyecek ve öğrenmenin keyfine varacaktır. ‘Yaşı geldi’ diye hazır oluşuna bakmadan, okula götürdüğümüz çocuğumuz ise, risk altında olacaktır. Eğer okula hazır değilse, duygusal olarak örselenecek, başarısızlık duygusu ile tanışacaktır. Sonrasında ona yardım etmek için, okul öncesi döneme ait eksiklerini tamamlamaya çalışsanız da, sonuçlara ulaşmak baştan önlem aldığınız zamanki kadar çabuk olmayacaktır.

 

Burçin Demirkan Baytar

Uzman Psikolog